Agretthager-Soppenmyren-2025-12-12. Foto: Kent Leonardsson.
5 januari, 2026
Aktuella observationer i Dalarna - DECEMBER 2025
RRKs preliminära månadsrapport.
Sammanställningen är endast ett urval av vad som rapporterats i Dalarnas rapportområde på Artportalen under DECEMBER månad, ca 700 anmärkningsvärda obsar och kan innehålla fel. Dolda rapporter redovisas naturligtvis inte.
Tack för dina rapporter
Rapportera via Artportalen, då kommer dina rapporter direkt till Regionala Rapportkommittén, RRK Dalarna.
VIKTIGT
Vill du skydda känsliga arter och deras områden – rapportera alltid dina fynd i Artportalen!
- Ange alltid ett så högt häckningskriterie som möjligt under häckningstid, då döljs fyndet för allmänheten.
- Ange alltid en noggrann lokalangivelse, 100 meter eller mindre för att säkra att rapporten ska synas i Skogsvårdsstyrelsens automatiska datasökning.
Detta kan möjligen hindra till exempel en skogsavverkning i ett känsligt område.
DECEMBER 2025
De första tre veckorna av december blev en blöt, grå och mild historia. Bland annat Borlänge ståtade länge med noll (!) solminuter enligt SVT! Först kring julhelgen minskade gråvädret och det kom någon cm snö även i söder. Under årets sista dagar drabbades vi av stormen ”Johannes”. Vädret till trots (eller kanske tack vare?) så fick vi flera fenologirekord och andra udda vinterfynd. Och inte minst en ny art till Dalalistan!
I början av månaden fanns ett par hundra skogsgäss, ett par tundragäss och en spetsbergsgås kvar i trakterna av Ansta, Säter. En spetsbergare vandrade (!) dessutom kring i Fredriksberg, Ludvika, strax innan jul. En 1K bergand rastade vid Utsund, Avesta, en 1K svärta fanns i Malung och sjöorrar noterades i Ludvika (Vstm), Mora och Malung. En honfärgad salskrake sågs vid Trollbosjön, Hedemora, och högst sannolikt var det samma ex. som senare låg i Dalälven i närheten. En hane småskrake rapporterades från Heros, Smedjebacken, strax före jul. Dessutom dök (!) en hona upp i Falun under annandagen. Fynd nummer tre och fyra för december.
Första decemberfyndet av ljungpipare gjordes dagarna innan jul då fyra ex. rastade i Hedemora. Vid Färnäs ängar i Mora sågs en morkulla i början av månaden – tredje decemberfyndet. Sju storskarvar fanns vid Näs kraftstation, Avesta, i början av december och ett ex. rastade vid Torrboviken, Smedjebacken, i mitten av månaden. Nytt decemberfynd blev det också då en ägretthäger ”parkerade” vid Kolbäcksån inne i Smedjebacken fram till den 19:e.
Lappuggla rapporterades ”öppet” från Hedemora, Mora, Orsa och Malung-Sälen, hökuggla från Rättvik, Malung-Sälen och Älvdalen. Vid Hovran, Hedemora, noterades kungsfiskare vid ett par tillfällen och ett ex. sågs även vid Frostbrunnsdalen i Borlänge. En 1K jaktfalk rapporterades från Våmhus, Mora, på annandagen! Vid Finsta ängar i Hedemora fanns en adult råka och skäggmesar fanns kvar vid Kyrkbytjärn, Falun.
Svarthättor sågs i Avesta, Ludvika och Falun, gärdsmygar rapporterades från många lokaler och rödhakar fanns i Ludvika, Borlänge, Falun och Vansbro (Äppelbo). Vid Lundviken, nära Lindänget i Orsa, höll en svarthakad buskskvätta till några dagar. Tolfte fyndet i Dalarna och första decemberfyndet. Vid Främby reningsverk i Falun var forsärlan kvar hela månaden. Bo- och bergfinkar rapporterades från många lokaler. Från sju lokaler rapporterades tallbit, oftast enstaka ex. och endast hörda. Dock sågs sex ex. vid Spjärshällens reservat i Falun och 15 ex. vid Öjs-Lyberget i Malung-Sälen.
Gråhuvad sparv, Nordibyn, Äppelbo, Vansbro. Foto: Per Lif
Sist till månadens höjdare: Den 19:e upptäckte en ”obestämd sparv” vid en matning i Nordibyn, Äppelbo, Vansbro. Några något oskarpa foton togs, lades ut på nätet, och många var eniga att det var frågan om en gråhuvad sparv. Fågeln var kvar dagen därpå och kunde säkert bestämmas och fotograferas bättre till mångas glädje. Ytterligare en dag senare kunde tyvärr fågeln inte återfinnas trots att många, även långväga, skådare var på plats. Nionde fyndet i Sverige och Dalarnas första!
Bertil Rahm, RRK Dalarna
Kommentarer
Det finns inte några kommentarer för detta inlägget ännu.
Skriv en kommentar
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.